Jak czytać biblię? Oto krótki poradnik

Biblia jest dla osób wierzących świętą księgą. To w niej możemy znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytanie, a także porady dotyczące tego, jak powinniśmy żyć. Niemniej jednak nie ulega wątpliwości, że wiele osób ma duży problem z czytaniem biblii. Jak właściwie czytać Słowo Boże? Oto krótki poradnik.

Właściwa interpretacja biblii

Największy problem w czytaniu biblii sprawia właściwa jej interpretacja. Od wielu lat pochylają się nad nią specjaliści z zakresu teologii, historii czy szeroko pojętej kultury, jednak po dziś dzień trudno znaleźć jedną, konkretną interpretację biblii. Wszystko dlatego, że Słowo Boże adresowane jest zarazem do wszystkich wiernych i do każdego z osobna. Dlatego też dany fragment każdy powinien zinterpretować we własnym zakresie, dopasowując go do swojego życia, doświadczeń czy sposobu odbierania świata zewnętrznego. Oczywiście nasza interpretacja musi mieścić się w ramach reguł wiary, jakie każdy katolik powinien doskonale znać. W przypadku trudności ze zrozumieniem konkretnych przekazów, możemy sięgnąć po interpretacje wydane przez osoby duchowne. Choć są one bardzo ogólne, mogą okazać się pomocne w wielu sytuacjach.

Przekaz biblijny – w każdym języku taki sam?

W kontekście interpretacji biblii warto zastanowić się, czy jej przekaz w każdym języku będzie dokładnie taki sam? Wszyscy, którzy znają przynajmniej jeden język obcy doskonale wiedzą, że nie można tłumaczyć zdań, a szczególnie dłuższych tekstów słowo w słowo. Czy zatem biblia po grecku lub po aramejsku ma inny przekaz, niż biblia przełożona na polski? Różnice mogą być widoczne biorąc pod uwagę konkretne słowa czy sformułowania. Często bowiem nie sposób znaleźć dokładnie takie same, a nawet zbliżone słowa lub wyrażenia. Niemniej jednak eksperci nie mają wątpliwości – ogólny przekaz biblii jest dokładnie taki sam w każdym języku. Nie musimy więc czytać jej po łacinie ani w żadnym innym języku, którego nie znamy. Rodzi to niebezpieczeństwo błędnego zinterpretowania biblii, czy też – co gorsza – całkowitego jej niezrozumienia. Biblia po to właśnie została przetłumaczona na tyle języków, żeby każdy mógł ją czytać i dobrze zrozumieć.

Jak czytać biblię?

W czytaniu biblii należy kierować się przede wszystkim zasadami wiary, a także własnym sercem i rozumem. Co więcej, warto czytać biblię codziennie, nawet jeśli wydaje nam się, że niewiele z jej przekazu jesteśmy w stanie zrozumieć. Nic dziwnego – Ewangelia napisana jest bowiem bardzo specyficznym językiem, który z pewnością nie od razu trafi do każdego. Niemniej jednak z czasem przestawimy się na nieco inną stylistykę tekstu, przez co łatwiej będzie nam zrozumieć jego przesłanie. Regularne czytanie biblii może być trudne w nawale codziennych obowiązków domowych oraz zawodowych. Dlatego też sięgajmy po nią przynajmniej dwa lub trzy razy w tygodniu. Jeżeli w domu nie mamy ku temu warunków, to możemy uczęszczać na spotkania formacji religijnych zajmujących się czytaniem i analizowaniem Słowa Bożego. Jest to doskonały sposób na pogłębienie swojej wiary i zacieśnienie relacji z Bogiem.