Czy katolik może uprawiać hazard?

hazard a chrzescijaństwo

Hazard budzi wielkie kontrowersje. Z jednej strony może być to jedynie zabawa, powodująca miłe uczucie, gdy uda nam się wygrać. Jednak z drugiej w przypadku uzależnienia sprawy potrafią przybrać tragiczny obrót. Jak więc podejść do tego tematu?

Czym jest hazard

Zacznijmy może od tego, że hazard jest ryzykownym przedsięwzięciem, w ramach którego wydajemy pieniądze licząc na to, że uda nam się je pomnożyć. Zazwyczaj hazard utożsamiamy z bukmacherką czy kasynem. Musimy jednak wiedzieć, że jest nim każda forma zakładów. Jeśli więc gramy w Lotto, to również jest to hazard, ponieważ możemy stracić pieniądze. Liczymy jednak, że nasz kupon wygra i pozwoli nam zarobić.

Czy da się grać bezpiecznie?

Ważne jest to, w jaki sposób podchodzimy do gier hazardowych. Są osoby, które wiedzą, „ile mogą stracić”. Grają, ale mają pełną świadomość podejmowanego ryzyka, a do tego nie stawiają pieniędzy, na utratę których nie mogą sobie pozwolić. Dzięki temu, jeśli przegrają, to nie oddziałuje to w żaden negatywny sposób na ich życie. Oczywiście, znacznie lepiej jest wygrywać, natomiast każdy powinien wiedzieć, że porażkę również zawsze powinno się mieć wkalkulowaną.

Są jednak również osoby, które w hazardzie się zatracają. Tracą pieniądze, więc kusi ich, aby szybko odrobić straty. Wówczas jednak często nie myślą racjonalnie. Chęć szybkiego zysku sprawia, że popełnia się tylko więcej błędów. To droga do bankructwa a czasem i długów.

No właśnie, musimy pamiętać o tym, aby absolutnie nie pożyczać pieniędzy na gry hazardowe. Jeśli przegramy, zadłużymy się i możemy wpaść w poważne kłopoty. W hazardzie nie ma czegoś takiego jak „pewny kupon”. Sport doskonale pokazuje, że czasem faworyci przegrywają spotkania, które powinni z łatwością wygrywać. Jednak nie zawsze tak jest.

Czy hazard jest zły?

Naszym zdaniem kluczowa jest odpowiedzialność oraz umiar. Jeżeli gramy raz na jakiś czas, to nie dzieje się nic złego. Nawet regularne granie może być w porządku, o ile się od tego nie uzależnimy i nie będziemy grać za pieniądze, które powinny być przeznaczone na jedzenie czy rachunki.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że dla miłośników sportu bukmacherka jest dodatkowym smaczkiem, który sprawia, że emocje są większe. Dlatego przy zachowaniu odpowiednich proporcji możemy uznać, że nie jest to nic złego.

Natomiast jeżeli poczujemy, że zaczynamy się uzależniać, niech od razu zapali nam się lampka ostrzegawcza. W innym wypadku możemy stracić naprawdę wiele. Nie bójmy też przyznać się małżonce czy rodzinie, jeśli stracimy dużo pieniędzy. Kłamstwo często jest motorem napędowym dalszych błędów. Wówczas po kryjomu będziemy próbowali odrobić straty, co może skończyć się jeszcze większymi długami. Dlatego lepiej od razu wszystko wyjaśnić, aby nasi bliscy wiedzieli, co takiego się dzieje.

Swoją drogą, osoby pełnoletnie może zainteresować bukmacher. BETFAN sp z o. o. to legalny podmiot z licencją Ministra Finansów. Miej jednak na uwadze, że hazard wiąże się z ryzykiem, a granie u bukmacherów bez licencji jest nielegalne.